Dr Aleksander Poniewierski jest związany z biznesem i nowymi technologiami od ponad 25 lat. Z wykształcenia informatyk, otrzymał tytuł doktora ekonomii w 2008 roku. Na początku swojej kariery pracował w firmach telekomunikacyjnych, komórkowych i stacjonarnych, odpowiadając jako jeden z pierwszych w kraju za obszar bezpieczeństwa systemów informatycznych i ryzyka technologicznego. Następnie, w strukturach firm Andersen i Ernst & Young, tworzył konsulting technologiczny w kraju i regionie CSE (ang. Central Eastern Europe). Od 2007 roku, w strukturach EMEIA (ang. Europe, Middle East, Africa, and India), kierował centrum kompetencyjnym nowych technologii, a od 2014 roku był liderem praktyki nowych technologii, będąc globalnym liderem cyfryzacji i nowych technologii w firmie EY, tworząc ją od zera do ponad 1 miliarda dolarów przychodów i ponad 12000 konsultantów pracujących na całym świecie. W 2024 roku odszedł z firmy EY jako emerytowany partner po 20 latach bycia wspólnikiem (ang. equity partner). W chwili obecnej prowadzi własną firmę doradczą.
W czasie swojej kariery doradzał największym firmom na świecie, rządom państw, globalnym organizacjom typu Bank Światowy czy ONZ. Jego specjalizacją jest doradztwo w zakresie strategii technologiczno-biznesowej, projektowanie, wdrażanie, optymalizacja procesów operacyjnych, innowacyjność modeli biznesowych oraz bezpieczeństwo i ochrona danych, w tym systemów infrastruktury krytycznej.

W roku 2020 otrzymał tytuł World IoT Leader of the Year, nagrodę przyznawaną przez międzynarodową społeczność nowych technologii.
Jest autorem książki „SPEED: No Limits in the Digital Era” i wielu publikacji w najbardziej prestiżowych periodykach technologicznych i biznesowych oraz prelegentem na licznych konferencjach w kraju i na świecie.

Wykłada gościnnie na czołowych uczelniach w kraju na świecie, m.in. Stanford University, UT Dallas, Szkole Głównej Handlowej, Akademii Leona Koźmińskiego, Uniwersytecie Łódzkim, SSoE, Hult Business School.
Jest członkiem Rady Doradczej Center for Global Business na Uniwersytecie Teksańskim w Dallas (UTD) oraz Rady Programowej Studiów MBA na Wydziale Zarzadzania Uniwersytetu Łódzkiego.
Ponadto uczestniczył w wielu programach podyplomowych prowadzonych przez Harvard Business School, Carnegie Mellon, Stanford i IMD.